राम्रो र भख्खरको देखिन कसलाई मान छैनर तर बढ्दो वातावरण प्रदूषण र बिषादी हालेको खानेकुराले हाम्रो उमेरलाई यतिकै पछाडी धकेलिदिए जस्तो देखिछ मत्लब चाडै बुढोपन को संकेत देखिन्छ अनुहारमा ।

दुर्भाग्यवश, तपाईं आफ्नो उमेर बढ्दाे प्रक्रिया रोक्न सक्नुहुन्न । यो एक चीज हो जुन शरीरभित्र माइक्रोस्कोपी स्तरमा हुन्छ। त्यहाँ कुनै जादुई उपचार छैन जस्ले बढ्दाे उमेर प्रक्रियालाई पुनरुत्थान गर्नेछ र कुनै पनि  सौन्दर्य प्रशोधनका सामग्रीले तपाईंको छाला र सुन्दरतालाई जवान बनाउन पनि मद्दत गर्दैन । बढ्दाे उमेर प्रक्रिया छाला समस्याहरूसँग सम्बन्धित छैन; आहारको कमी पोषण र तनाव जस्ता कारकहरू पनि बढ्दाे उमेर प्रक्रियामा योगदान गर्छन् । यो सबै सुक्खापन, चाऊरीपन, खुकुलो र लत्रिएको छाला उमेर बढ्दाे प्रक्रियाको कारण हो ।

यदि तपाईंलाई लाग्छ कि इंजेक्शन, सौन्दर्य प्रशोधनका सामग्री, र प्लास्टिक सर्जरी आदि मात्र बढ्दाे उमेरको (anti-aging) उपचार हो, तपाई गलत हुनुहुन्छ । यहाँ धेरै प्राकृतिक उपायहरू छन् जस्ले बढ्दाे उमेरको (anti-aging) समस्यालाई टाडा राख्दछ ।

निम्न आहार र सुझावहरू छन् जुन तपाईंको छाला र उमेर बढ्दाे प्रक्रियालाई पुनर्जीवन गर्न मद्दत गर्नेछ ।

पानी धेरै पिउने
निर्जलीकरण (Dehydrate) एक प्रमुख कारण हो जसले बढ्दाे उमेर (anti-aging) बढाउनमा ठुलो योगदान दिन्छ । नियमित रूपमा पानी पर्याप्त मात्रामा पिउने, तपाईंको छाला पोटिलो र चमक बनाउँछ । धेरै पानी पिउदा तपाईको शरीर को तापमान पसिना बाट नियन्त्रण गर्न मदद गर्दछ ।

प्रोटीन युक्त खाना खानुहोस्
उच्च प्रोटीन भोजनमा एमिनो एसिड (amino acid) हुन्छ यसले हानिकारक असर पार्न मद्दत गर्दछ । यसले इन्सुलिन स्तरहरूलाई कम गराउँछ, जस्ले रक्त शर्करा को स्तर लाई स्थिर गर्न मदद गर्दछ, कोर्टिसोल स्तर राख्छ र तनाव कम गर्दछ । अण्डा, बादाम, जाम, मासु, माछा, टोफु, दही, र केहि अन्नहरू उच्च प्रोटीन खानाको उत्कृष्ट विकल्प हुन् ।

एन्टिओक्सिडेंट युक्त आहार
धेरै सूर्यको किरण, विषाक्त पदार्थ (toxins) र रसायनहरू जुन हामी दैनिक जीवनमा उजागर गर्छौं त्यसले हाम्रो छालालाई क्षति पुर्याउन सक्छ । यूभी किरणले छालाका समस्याहरू जस्तै छालाको रोगन, सुर्य स्पट(sun spots), छाला लत्रिने वा तन्किने र चाऊरीपन हुन सक्छ। समस्या घटाउनको लागि, हामीले हाम्रो आहारमा एन्टिओक्सिडन्ट युक्त भोजन समावेश गर्न अत्ती आवश्यक छ जस्तै फर्सी, गाजर, हरियो सागपात, र टमाटर जसले छालाको रक्षा गर्छ र छालाको उमेरको प्रारम्भिक चिन्हहरू रोक्न समेत मद्दत गर्दछ।

पर्याप्त निन्द्र
सरिरलाई पर्याप्त मात्रामा निन्द्रा पुगेमा आखामुनी को कालो दाग(under eye dark circles) हट्नु मात्र होइन बढ्दाे उमेरको प्रक्रियालाई ढिलो पनि गर्नेगर्छ । निधौरो आँखामा र आँखा भित्र झिल्ली लाग्ने, टाउको दुख्ने, झर्को लाग्ने, अल्छी लाग्ने आदि अपर्याप्त निन्द्राका परिणामहरू त्यसैले यसबाट बच्न दैनिक ८ देखि १० घण्टासम्म सुत्नुहोस ।

छालाको लागि प्राकृतिक सामग्री

छाला हाम्रो शरीरको सबैभन्दा ठूलो अंग हो जस्लाई थप हेरचाह चाहिन्छ । एकदिनको लागि सौन्दर्य उत्पादनहरूले राम्रो परिणाम देला तर लामो समयसम्म तिनीहरू उपयोगी हुनेछैनन् । वृद्धाको लक्षणहरू रोक्नको लागि सुन्दर उत्पादनहरूमा (beauty products) निर्भर नहुनुहोस , बरु उमेरको प्रक्रियालाई ढिलो गर्न तपाईँको अनुहारमा प्राकृतिक सामग्रीहरू प्रयोग गर्नुहोस् ।

घ्यु कुमारी, टमाटर, दही, चनको बेसन आदि जस्ता उत्पादनहरू छालाको लागि उत्कृष्ट हुन्छन् । तपाईंको छालामा प्राकृतिक सामग्रीहरू प्रयोग गर्नाले उमेरको प्रक्रियालाई ढिलाइ दिन्छ र लामो समयसम्म तपाईंको छाला स्वस्थ राख्न मद्दत गर्नेछ। तपाईंको छालामा प्राकृतिक अवयवहरू लागू गर्नाले बढ्दाे उमेरको (anti-aging) प्रक्रियालाई ढिलाइ दिन्छ र लामो समयसम्म तपाईंको छाला स्वस्थ राख्न मद्दत गर्नेछ ।