हामी धेरै जसो निन्द्रा नलागेको बेला, अल्छि लागेको बेलामा, काम गर्ने बेलामा, आफ्नो तनाव कम गर्न, मनोरंजनका लागि संगीत सुन्ने गर्छौं । यसले हाम्रो मुडलाई राम्रो बनाउनुका साथै हाम्रो मांसपेशीलाई पनि आराम दिने काम गर्छ । संग्गेतले हाम्रो सोच्ने र स्मरण शक्ति बढाएर हामीलाई स्वास्थ्य राख्न समेत मद्दत गर्छ । दैनिक दिनको २० देखि ३० मिनेटसम्म गीत संगीत सुन्दा हाम्रो तनाव र प्रेसर घट्ने गर्छ ।

यति मात्र नभएर यदि हामी कुनै रोगबाट पीडित छौं भने उक्त समस्या पनि विस्तारै कम भएर जाने गर्छ । २० देखि ३० मिनेट संगीत सुनेर समय बिताउनाले हाम्रो एक्लोपन हराउनुका साथै उमेरको अनुसार हाम्रो मस्तिस्क र स्मरण शक्तिलाई पनि तेज बनाउन मद्दत गर्छ । संगीतले दिमागको व्यायाम गराएर तनाव उत्पन्न गराउने हर्मोनलाई उत्पन्न हुन दिदैन ।

दुखाई शारीरिक होस् या मानसिक संगीतले यस्तो समस्याबाट हामीलाई राहत दिने गर्छ । यसले हाम्रो शरीरको कोषहरुलाई स्वस्थ राख्ने काम गर्छ । नियमित रुपमा बिहान र साँझ केहि समय संगीत सुन्ने बानी बसाउने हो भने हाम्रो उच्च रक्तचापको समस्यामा सुधार्ने ल्याउने काम गर्छ । यसले स्ट्रोकको समस्या, मुटु सम्बन्धी रोगको समस्यामा सुधार गरि मुटुलाई बलियो बनाउन सहयोग गर्छ ।

संगीतले मस्तिस्कमा क्षति भएको भागलाई सुधार गरेर इम्यून सिस्टमलाई बलियो बनाउछ । संगीतले कार्टिसोल नामक हर्मोनको मात्रालाई कम गरेर हाम्रो मांसपेशियलाई आराम दिने काम गर्छ । यसले मस्तिष्कलाई रिल्याक्स मोडमा लगेर पहिलेको तुलनामा अधिक आशावादी र सकारात्मक महसूस गराउछ । नियमित संगीत सुन्दा मानिसको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता माथि सकारात्मक असर पर्छ र संगीतले मानिसमा बाच्ने भावनाको विकास गराउछ ।

क्लासिकल म्यूजिक बढि फाइदाजनक हुन्छ । नियमित संगीत सुन्ने बानीले मस्तिष्कको क्रियाकलाप राम्रो बनाएर हाम्रो क्रिएटिभिटी बढाउछ । अध्ययन गर्ने समय होस् वा काम गरेको समयमा हाम्रो काममा ध्यान नलागेको अवस्थामा संगीत सुन्ने गर्दा ध्यान लाग्नुका साथै लामो समय सम्म याद रहन्छ । संगीतले सिकाईको गतिलाई पनि तिव्र बनाउने काम गर्छ ।

यदि काम गर्दा वा पढ्दा संगीत सुन्दा ध्यान भडकिन्छ भनेर सोच्ने धारणा हटाउनु उचित हुन्छ । संगीतले दिमागी रोगबाट पीडित मानिसलाई सामान्य बनाउनमा समेत मद्दत गर्छ । आफ्नो मन पर्ने संगीत सुन्नाले ध्यानमा एकाग्रता कायम राखेर हामीलाई विभिन्न स्वास्थ्य समस्याबाट छुटकारा दिन मद्दत पुर्याउछ ।

स्वस्थ जीवनशैली :

हामी यस्तो के हामी खाद्य पदार्थ जो व्यक्तिहरू पनि कसरी तस्वीर पढ्न र कार्यक्रम हेर्न सक्छन् र ग्रहण हुनुहुन्छ छन्, जस्तै केही पक्षहरू ध्यान गर्नुपर्छ, रमाइलो गर्न सर्वश्रेष्ठ पेय स्वास्थ्य, जब उनीहरूको कत्तिको आदर र आदर गर्ने मानिसहरूको कदर गर्दछ। आधुनिक युगमा हामी धेरै यो अनन्त सुझाव शताब्दीयौंदेखि हाम्रो लोकगीत एक फरक भाग हो, तर अहिले यो बुद्धि त्यागेर | यो अनन्त सल्लाह हाम्रो लोकगीत मा शताब्दीयौंदेखि खडा छ, तर यो आधुनिक समय मान्छे हामीलाई धेरै यो समझदार कुरा अस्वीकार गरेका छन्।

मा आज छिटो समयमा कमी गर्न, विश्व चलिरहेको, समाज हामीलाई जबरजस्ती छ अस्वस्थ जीवन शैली अपनाउनु | सबै एक स्वस्थ जीवन बिताउने कुरामा सम्झौता गर्दै हुनुहुन्छ। हामी छिटो खाना र चीनी नाश्ता, कम निद्रा, कम व्यायाम, कम कुराकानी, तर थप चिन्ता पूर्ण लिइरहेका छन् आज – यस्तो छोराछोरीको शिक्षा, आफ्नो खर्च, आदि रूपमा | हामी धेरै जीवन को तीब्र यात्रा हतार |

हामी जान्दछौं कि यो तेज जीवनशैली लामो हुन सक्दैन। यदि हामी भाग्यमानी छौं भने हामी योग अभ्यास गर्ने, अभ्यास गर्ने वा ध्यान केन्द्रित गरेर राम्रो स्वास्थ्य कायम राख्न सक्छौं। तर हाम्रो धेरै मान्छे थकित छन् र टेलिभिजनको सामने सोफेमा बेहोर्नुपर्यो मा हराएको छ।

तर यहाँ हाम्रो विकल्प छ

-स्वस्थ, स्वस्थ खाना खाई, बलियो हुन्छ

-परिवार र साथीहरूसँग गुणस्तरको समय खर्च गर्नुहोस्

-एक खलिहान मा एक बगैचा वा घाम मौन बसेर पनि आफैलाई केहि समय खर्च र ताजा हावा आनन्द |

-हामी मानव पशु मानव कार्य सम्हाल्नुभएको कि मिसिन हो | हामी व्यस्त हुन आफ्नो लत परित्याग गर्दा सधैं काम, उपलब्धिहरू र सधैं व्यस्त हन्ना पछि चलिरहेको छोड्न, सास फेर्न गर्न फिर्ता बस्न एक क्षण लिन तर हामी हुनेछ भनेर हामी र आफ्नो शरीर स्वस्थ अवस्थामा सन्तुलित फेरि पाउन मौका प्रदान गर्दै |

तपाईंको जीवनको जीवनबाट टाढा र कदम टाढा ठूलो चुनौती हो र आफैलाई गवाह देख्न ठूलो चुनौती हो। त्यो सानो अन्तरालले हामीलाई कुनै विषयमा पकड्न र भावनात्मक हुन मदत गर्न सक्छ। त्यसोभए यस अवसरलाई सम्बोधन गर्दा, याद गर्नुहोस् कि तपाईं आफ्नो जीवनको व्यक्ति हुनुहुन्छ।

बुद्धिमानी जीवन प्रणाली

जब तपाईं आफ्नो ऊर्जा महसुस गर्नुहुन्छ, तब तपाईं आफ्नै मालिक बन्नुहुनेछ। तपाईंले यी खाद्य पदार्थ खपत, त्यसैले यी सबै सजग हुनु आवश्यक छ के गति कल्पित गर्दै छन् | मोज हनोनिक हो, जुन हाम्रो शरीरको आवश्यकता छैन। शराबको बिरामी प्रभावहरू हाम्रो कल्पनाभन्दा बाहिर छन्। यो खाना पकाउने यो liturgies, अर्थात् एक विकल्प सुस्त आहार प्रयोग हुन सक्छ, जहाँ मात्र होइन स्थानीय कृषि प्रोत्साहित, तर स्थानीय परम्परागत विधि आधारित छन् पदार्थ | बोट-आधारित खाद्य हाम्रो अंगहरु मा लोड कम छ र हामी धेरै जनावरहरु को जीवन बचाउन सक्नुहुन्छ |

पोषणशील सामग्री र शाकाहारी व्यञ्जनहरु बारे थप जान्न:

यदि तपाईं आफ्नो समझदार सोच राख्नुहुन्छ भने, बुद्धिमानी सेवन गर्नुहोस् र हरेक कदम बुद्धिमानीसाथ लिनुहोस्, तपाईंको शरीर र दिमागले सुत्ने सुत्ने र स्पष्ट एकाग्रतालाई इनाम दिनेछ। तपाई आफ्नो समय बचत गर्न सक्नुहुन्छ ताकि तपाईं यसको बारेमा पनि सोच्न सक्नुहुन्छ!

समय तपाईं दौडिरहेको छ वा तपाईं समय चल्दै हुनुहुन्छ?

हामी आफैले समय रचना गर्दछौं। हामी हाम्रो समयको सही गति प्राप्त गर्न डायरीहरू, फोन रिमाइन्डरहरू, आदि प्रयोग गर्छौं। हामी सजिलै हाम्रो हृदयको पोषणको लागि समय व्यवस्थित गर्न सक्छौं। त्यसोभए हामी यो गर्दैनौं? यदि तपाईं आफ्नो आन्तरिक आत्मसँग गुणस्तरको समय खर्च गर्न इच्छुक हुनुहुन्छ भने, तपाइँ आफैले पनि जानकारी प्राप्त गर्नेछ कि अरूसँग गुणवत्ता समय कसरी खर्च गर्ने। तपाईं अरूलाई ध्यानपूर्वक सुन्नुहुनेछ, बुझ्नुहोस् र असल निर्णयहरू गर्नुहोस्। फलस्वरूप, तपाईं समय बचत गर्नुहुनेछ। यस्तो परिणामले तपाईंलाई प्रसन्न तुल्याउनेछ।

मजा राख्नुहोस्, शान्त रहनुहोस्

र सबै भन्दा राम्रो उत्पादनहरु बनाउन अवस्था द्वारा बावजुद अझै पनि अनियमित -C देखिन्छ, काम आफ्नो शान्ति बाधा छैन निरर्थक क्रोध exploding गरेर ऊर्जा नाश हुनेछ! प्रकोप, हाम्रो समय र ऊर्जा दुवै बर्बाद हुन्छ। यी, छैनन् मानिसहरू अक्सर हाम्रो लामो अवधि रिस को आवेग सम्झना |

त्यसोभए समयको सावधानी रहनुहोस् – जब पनि तपाईलाई सतावट वा परेशान हुन्छ, तपाईंको पावरलाई सीधा बनाउने नयाँ तरिका खोज्नुहोस्। जानुहोस् बगैंचामा हिंड्न, घर जंक लिनुहोस्, व्यायाम कृपया, कृपया आफ्नो रूख -pudon हेर्न -rek। केहि गर, तर शान्त रहनुहोस्! चाहे तपाईं वरिपर हुँदैछ, शान्त रहनुहोस्।

नोट: माथि उल्लेखित स्वास्थ्य सम्बन्धी जानकारीहरु विभिन्न अनलाइन तथा पत्र-पत्रिकाहरुबाट साभार गरिएको हो । मानिसको शारिरिक अवस्था र समय अनुसार पनि माथि उल्लेखित कुराहरुको उपलब्धी फरक पर्छ । सम्पुर्णरुपमा यहि कुरामा मात्रै भर नपर्नुहोला । माथि उल्लेखित कुराहरु प्रयोग गर्दा तपाईको स्वास्थ्यमा थप खराबी देखिए, कृपया तुरुन्त रोकेर स्वास्थ्यकर्मीहरुसँग सल्लाह लिनुहोस् ।

साथै तपाईलाई यो जानकारी कस्तो लाग्यो ? हाम्रो जानकारीहरु अरुलाई पनि देखाउन कृपया सेयर गर्नुहोला । तपाइको एक सेयरले थाहा नभएकाहरुले ज्ञान पाउछन भने हामीलाई पनि सहयोग मिल्नेछ ।