भगवान् गाैतम बुद्द बाैद्द धर्मका प्रणेता हुन् । अधिकाँश बाैद्द परम्पराले उनलाइ हाम्राे कल्पका एक सम्यक सम्बुद्दकाे रूपमा मान्दछन् । बुद्द भन्राले बाेधिप्राप्त वा अन्तिम सत्यकाे साक्षात्कार महामानव बुझिन्छ । बुद्द कहलाइनु अघि उनकाे नाम सिद्दार्थ गाैतम थियाे । यिनीलाइ शाक्य मुनी गाैतम बुद्द पनि भनिन्छ । वैशाख पुर्णिमामा जन्मिएका उनले वैशाख पुर्णिमामै बुद्दत्व(ज्ञान)प्राप्त गरे । यतिमात्र हाेइन, उनले वैशाख पुर्णिमामा ज्ञान बाँडे र वैशाख पुर्णिमाकै दिन मृत्युवरण गरे ।

सुन्दर र सफल जिवनकाे लागी गाैतम बुद्दकाे उपदेश

-तिमीले आफ्नाे मायाकाे सबैभन्दा लायक व्याक्ति र तिमीलाइ सबैभन्दन बुझ्ने व्याक्ति खाेजीरहेका छाैँ भने त्याे व्याक्ति तिमीले भेट्नेछैनाैँ । किनकी त्याे व्याक्ति त तिमी आफै हाैँ । आफुलाइ माया गर, आफुलाइ बुझँ ।

-तिमी रिसाएका कारण सजाय पाउँदैनाैँ । तिम्राे रिसले नै तिमीलाइ सजाय दिन्छ ।

-हरेक कुरामा प्रश्न गर । आफ्नाे लागी उज्यालाे तिमी आफै खाेज ।

-पानीकाे थाेपा थाेपा सँगालेर जग भरिएकाे हुन्छ ।

-असफलता भनेकाे त्याे हाे, जब तिमीले त्याे कुरा थाहाँ भएर पनि त्यसमा काम गर्दैनाैँ ।

-मानिसकाे सबैभन्दा ठुलाे सम्पति भनेकाे उसकाे स्वास्थ्य हाे ।

– आफ्नाे राम्राे स्वास्थ्य चाहन्छाैँ भने विगतलाइ सम्झेर नपछुताउ, भविष्यलाइ सम्झेर नअत्तालेउ र वर्तमानमा खुलेर बाँच ।

-हाम्राे दिमाग नै सबैथाेक हाे । हामीले जे साेच्छाैँ, हामी त्यही बन्छाैँ ।

-खराब साथी जङ्गली जनवार भन्दा पनि खतरनाक हुन्छ । जङ्गली जनवारले तिम्राे शरीरमा आक्रमण गरेर घाउँ बनाइदिन्छ, तर खराब साथीले तिम्राे दिमागमा आक्रमण गरेर घाउँ बनाइदिन्छ ।

-कसैप्रति रिस र बदलाकाे भाव लिएर बस्नु भनेकाे अरूतिर फ्याक्नकाे लागी आगाेकाे अगुल्टाे आफ्नाे हातमा लिएर हिड्नु हाे । त्यसले तिमी आफैलाइ जलाइरहेकाे हुन्छ ।

-अरूलाइ चिन्र सक्नु भनेकाे बुद्दि हाे । आफुलाइ चिन्रु भनेकाे ज्ञानकाे ज्वती हाे ।

-हामीलाइ अरू कसैले बचाउन सक्दैन । हाम्राे जिवन हाम्राे आफ्नै साेच र व्यवहारमा भर पर्छ ।

-कुनै पनि कुरा धर्म ग्रन्थमा लेखिएकाे हाेस्, गुरूले भनेकाे हाेस्, अभिभावकले भनेकाे हाेस्, मान्दै आएकाे परम्परा हाेस्, पुस्तकमा लेखिएकाे हाेस्, तबसम्म त्यसलाइ अवलम्बन नगर, जबसम्म तिमीले त्याे कुरामा उचित तर्क भेट्दैनाैँ र सबैकाे भलाइ देख्दैनाैँ ।

-अरूकाे क्षमता या प्रगति देखेर डाहाँ नगर । अरूका राम्रा गुणलाइ प्रशँसा गर्दै अनुकरण गर र आफ्नाे क्षमतालाइ चिनेर अगाडी बढ।

-शान्ती खाेज्दै नहिड । शान्ती तिम्राे भित्री मनमा खाेज ।

-जुन कुरालाइ तिमीले आफ्नाे भनेर बाध्न खाेज्छाैँ, त्यही कुराले तिमीलाइ सबैभन्दा बढी चाेट दिन्छ । यदी कुनै कुरालाइ माया गर्छाैँ भने उसलाइ स्वतन्त्र छाेडिदेउ ।

भिडियाे हेर्नुहाेस्ः

थप जानकारीः

बुद्धका १० उपदेश जसले तपाई-हाम्रो जीवनप्रतिको दृष्टिकोण बदलिदिन सक्छ

शाक्यमुनी बुद्ध (सिद्धार्थ गौतम), जो बुद्धका रुपमा चिनिन्छन्, उनी एक अन्तरज्ञानी थिए र गुरु पनि जसले बुद्ध धर्मको जग बसाले । बीसीको छैठौं शताब्दीमा जन्मिएर चौथौं शताब्दीमा उनको निधन भएता पनि उनका विचारहरु आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक लाग्छन् । उनका विचारहरुले आज पनि संसारका करोडौं मानिसहरुलाई उत्प्रेरणा दिइरहेको छ । आज हामीले तपाईहरुका लागि पनि बुद्धका १० विचार ल्याएका छौं, जसले जीवनमा सधैं अगाडि बढ्न मद्दत गर्नेछ ।

१ . जीवनमा सानो कुराबाट सुरुवात गर्नु खराब कुरा हैन, यो राम्रो कुरा हो

बुद्धले भनेका छन्, ‘एउटा जग थोपा थोपा पानीले भरिने गर्छ । त्यस्तै गरी, बुद्धिमान मानिसले सानो सानो कुरा समेटेर आफूलाई राम्रो कुराहरुले भरिपूर्ण गर्छ ।’

एक अमेरिकी कवि, दर्शनशास्त्री एवं निबन्धकार राल्फ वल्डो इमरसनले एकपटक भनेका थिए, हरेक चित्रकार एक पटक अपरिपक्व नै हुन्छ । यस बारेमा सोच्नुहोस्, हामी सबैले सानोबाट नै सुरुवात गर्नुपर्छ तर यसको मतलव यो हैन कि हामीले त्यो सानो सुरुवातलाई घृणा गरौं ।

हामी धैर्यवान हुनुपर्छ, अनि मात्र हामीले चाहेको सफलता पाउन सक्छौं । कसैले पनि कुनै सफलता रातारात पाएका हुँदैनन्, त्यसैले सम्झनुपर्छ कि सानो कुराबाट सुरुवात गरौं र जग नभरिन्जेलसम्म धैर्यवान बनौं ।

२. सोचाई नै सम्पूर्ण कार्य हो

बुद्धले भनेका थिए, ‘हामी जे छौं त्यो सबै हामी आफूले जे सोचिरहेका छौं त्यसको परिणाम हौं । यदि कुनै मानिसले गलत विचार एवं धारणाले काम गर्छ या सोच्छ भने उसलाई दुःख एवं पीडा प्राप्त हुन्छ । यदि कुनै मानिसले स्वच्छ सोचाई राखेर कुरा गर्छ या काम गर्छ भने उसलाई खुशी मिल्छ । सोच अनुसारको व्यवहार भनेको एकप्रकारको छायाँ जस्तै हो जसले कहिल्यै पनि छाड्दैन ।’

उनले एकपटक भनेका थिए, दिमाग नै सबै कुरा हो, तिमी जे सोच्छौं तिमी त्यही बन्छौ । त्यसैले यदि खुशीपूर्वक बाँच्नु छ भने हामीले आफ्नो दिमागलाई राम्रो र दयावान सोचाईले भर्नुपर्छ । नकारात्मक सोचाईले बिस्तारै हामीलाई नै बर्वाद गरिदिन्छ ।

किनभने हामीले जसरी सोच्छौं त्यो सोचाईले नै हाम्रो कामलाई असर गर्छ, त्यही अनुसार नै हामीले कर्म गर्छौं र हाम्रो कर्मले नै हामीले के पाउँछौं भन्ने कुरा निर्धारण गर्दछ । बुद्धले भनेका थिए, ‘सबै खराब कर्महरु दिमागबाटै उब्जिन्छन् । त्यसैले दिमागलाई परिवर्तन ग¥यौं भने खराब कर्महरु दिमागबाट हट्नछन् ।’

३. क्षमा गर्न सिकौं

घृणा भन्ने कुरा घृणा गरेर कम हुँदैन बरु माया गरेर कम हुन्छ । जब तिमीले क्षमा गर्न नसकेर मनमा बन्दी बनाएर राखेकाहरुलाई खुला गरिदिन्छौं तब तिमीले आफूलाई पनि त्यो जेलबाट मुक्त गछौं । बुद्धका अनुसार हामीले कसैलाई तल नबसी तल राख्न सक्दैनौं । त्य

सैले जति छिटो हामी अरुलाई क्षमा गर्न सिक्छौं त्यति नै राम्रो हुन्छ । बुद्धले भनेका छन्, ‘पागलपन जस्तो कुनै आगो हुँदैन, घृणा जस्तो कुनै अपराध हुँदैन, मुर्खता जस्तो कुनै जाल हुँदैन, लोभ जस्तो कुनै बाढी हुँदैन ।’

४. हाम्रो काम नै हो जो सबैभन्दा महत्वपूर्ण हुन्छ

यदि कुनै काम गर्नुछ भने त्यसलाई एकदमै मनबाटै गर्नुपर्छ । अगाडि बढ्नका लागि जीवनमा हरेक दिन केही न केही गर्नु जरुरी हुन्छ । एउटा पूरानो भनाई छ, ‘भगवानले हरेक चरालाई किरा दिएको हुन्छ, तर कसैलाई पनि उसले उनीहरुकै गुँडमा फालिँदिँदैन ।’ त्यसैले यदि तपाई केही गर्दै हुनुहुन्छ भने मनबाटै गर्नुहोस्, सफलता तपाईले नै पाउनुहुनेछ ।

५. बुझ्ने कोसिस गरौं

‘हरेक क्षेत्रमा जाऊँ– खुशीका लागि, शान्तिका लागि, सबै मानिसको हितका लागि । आफ्नो मनलाई सुझबुझको बिऊ प्रदान गर, त्यस्तो बत्ती जस्तो जसले आफैलाई जलाएर अन्धकारलाई हटाउँछ ।’

एक अमेरिकी शिक्षक, लेखक एवं व्यवसायी स्टेफेन कोभेले एकपटक भनेका थिए, ‘पहिले बुझ्नका लागि हेर, त्यसपछि मात्र बुझ ।’ यस्तोमा हामी सोच्न सक्छौं, हो यो भन्नलाई त सजिलो छ नि तर यो त्यति अप्ठ्यारो पनि छैन जति हामी सोच्ने गछौं ।

अर्को व्यक्तिको विचार बुझ्नका लागि पहिले आफूमा भएको रिसलाई त्यागौं । अरुको कुरा सुनौं, उसले के अनुभव गरेको छ भन्ने बुझौं त्यसपछि हामीले शान्ति प्राप्त गर्छौं । हरेक पटक ठीक हुनुभन्दा खुशी हुने कुरालाई प्राथमिकता दिऔं ।

६. आफ्नो दिमागलाई वशमा राखौं

‘कुनै पनि कुराले हामीलाई त्यति असर गर्दैन जति हामीलाई हाम्रो आफ्नो अनियन्त्रित सोचाईले गर्ने गर्दछ ।’ युद्धका मैदानमा सयौं व्यक्तिलाई कैद गर्न सक्ने व्यक्तिभन्दा पनि त्यो व्यक्ति महान् बन्छ जसले आफ्नो विचारहरुलाई आफ्नो वशमा राख्न सक्छ । हाम्रो विचारहरुलाई हामीले समुद्रको छाल जस्तो गरी व्यवहार गर्न दिनुहुन्न ।

समुद्रका छालहरु शक्तिशाली हुन्छन् र अनियन्त्रित हुन्छन्, हाम्रो वशमा नरहेको विचार पनि त्यस्तै हुन्छ । हामी सोच्न सक्छौं कि म आफ्नो सोचाईलाई कसरी नियन्त्रित गरौं, यो त जति बेला पनि आउन सक्छ । हो तर यो कुरालाई यसप्रकार पनि बुझ्न सकिन्छ । ‘हामी आफ्नो टाउकोमाथि उड्ने चरालाई रोक्न सक्दैनौं, तर त्यो चरालाई आफ्नो टाउकोमा घर बनाउनबाट निश्चय नै रोक्न सक्छौं ।’

७. शान्ति र सौहार्दपूर्ण वातावरणमा बाँचौं

विजयी भावले घृणालाई जन्म दिन्छ । यसले जीवनलाई दुःखमा पु¥याइदिन्छ । हार र जितभन्दा पर रहेमा मात्र खुशी र शान्तिपूर्वक बाँचन सकिन्छ । आफ्नो मनमा जे भेटिन्छ मात्र त्यही खोज्नका लािग बाहिर नहेरौं । कहिलेकाँही हामी यथार्थता र शान्तिबाट पर राख्नका लागि मात्र केही कुरा चाहिरहेका हुन्छौं ।

शान्ति भनेको कुनै नयाँ जागिर हैन, शान्ति आनन्द भनेको नयाँ घर वा नयाँ गाडी हैन, न त नयाँ वैवाहिक सम्बन्ध नै हो । सुख र शान्ति एवं आनन्द भन्ने कुरा आफैभित्र रहने कुरा हो ।

८. कृतज्ञ बनौं

‘स्वास्थ्य भनेको सबैभन्दा ठूलो उपहार होे, सन्तुष्टि सबैभन्दा ठूलो धन हो ।’ सधैं सम्झौं, जीवनमा सधैं केही न केही हुन्छ जसका लागि हामी कृतज्ञ बन्नुपर्छ । हिजो राती निदाएका सबैजनाले आजको बिहान देख्न पाएका हुँदैनन् ।

त्यस्तै धेरैजना आज कुनै न कुनै रोगबाट लडिरहेका हुन सक्छन् । त्यसैले जीवनमा सधै केही न केही हुन्छ जसका लागि हामीले आफूलाई कृतज्ञ बनाइराख्नुपर्छ । ठूलो हृदयले नै हामीलाई ठूलो बनाउँछ ।

९. हामीले जानेको कुरामा सधैं सत्य बनौं

‘जसरी कुनै ठूलो पत्थरलाई हावाले उडाउन सक्दैन, त्यस्तै ज्ञानी व्यक्ति प्रशंसा या आरोपले हराउँदैन ।’ हामीलाई धेरै कुरा थाहा हुन्छ, तर हामीले सधैं हामीलाई थाहा भएकै कुरा गर्दैनौं । यदि हामी लड्यौं भने हामीले हामीलाई के गर्ने थाहा नभएर लडेका हुँदैनौं यो यसकारण हुन्छ किनकी हामीले त्यो काम गरेनौं जुन हामीलाई थाहा थियो हामीले गर्नुपथ्र्यो । आफूप्रति सधैं सत्य रहौं ।

१०. खुशी बाँडौं

‘एउटा मैनबत्तीबाट हजारौं मैनबत्तीहरु बाल्न सकिन्छ, र यसबाट त्यो मैनबत्तीको जीवन छोटो हुँदेन । खुशी पनि बाँडेर थोरै हुँदैन, घट्दैन ।’ यो साँचो कुरा हो, खुशी भनेको कुरा कहिल्यै पनि बाँडेर कम हुँदैन तर झन् बढ्न पुग्छ जब बाँडिन्छ । आफ्नो खुशी अरुको अगाडि नलुकाऔं, खुशी बाँडौं, आफ्नो वरपरको वातावरणलाई अझ राम्रो बनाऔं ।

नोट: माथि उल्लेखित स्वास्थ्य सम्बन्धी जानकारीहरु विभिन्न अनलाइन तथा पत्र-पत्रिकाहरुबाट साभार गरिएको हो । मानिसको शारिरिक अवस्था र समय अनुसार पनि माथि उल्लेखित कुराहरुको उपलब्धी फरक पर्छ । सम्पुर्णरुपमा यहि कुरामा मात्रै भर नपर्नुहोला । माथि उल्लेखित कुराहरु प्रयोग गर्दा तपाईको स्वास्थ्यमा थप खराबी देखिए, कृपया तुरुन्त रोकेर स्वास्थ्यकर्मीहरुसँग सल्लाह लिनुहोस् ।

साथै तपाईलाई यो जानकारी कस्तो लाग्यो ? हाम्रो जानकारीहरु अरुलाई पनि देखाउन कृपया सेयर गर्नुहोला । तपाइको एक सेयरले थाहा नभएकाहरुले ज्ञान पाउछन भने हामीलाई पनि सहयोग मिल्नेछ ।