मलाला युसुफजई पाकिस्तानी महिला शिक्षा तथा बालअधिकारवादी कार्यकर्ता हुन् । सन् २०१४ को नोबेल शान्ति पुरस्कार प्राप्त गर्न सफल मलाला स्वात उपत्यकामा तालिबानहरुले केटीहरुलाई बिधालय जान प्रतिबन्ध लगाएको समयमा महिला तथा शिक्षाको लागि वकालत गरेका कारण चर्चामा आएकी हुन् । अक्टोबर २०१२ मा, मंगलबारको दिनमा करिब सवा १२ बजे स्वात उपत्यकाको कस्बे मिंगोरामा बिधालयबाट फर्किरहेको समयमा आतंककारीहरुले हमला गरेका थिए । मलालाको जन्म १९९७ मा पाकिस्तानको खबर पख्तुनख्वाह प्रान्तको स्वात जिल्लामा भयो । आज हामीले उनको जीवन उपयोगी प्रेरक भनाईहरु यहाँ साभार गरेका छौ ।

१. तिमीले निर्णयहरु लिनका लागि, तिमि आफु को हौ भनेर देखाउनको लागि, सबैभन्दा पहिले तिमीले आफुलाई चिन्नु महत्वपूर्ण हुन्छ ।

२. मसंग मेरो इच्छा अनुसार बाँच्न पाउने अधिकार हुनुपर्छ ।

३. समस्यासंग जुध्न र युद्दको विरुद्दमा लड्नको लागि बिचारहरुको उत्पादन र ति बिचारहरुको प्रवाह गर्नु राम्रो विकल्प हो ।

४. यहाँ धेरै समस्या छन् र ति समस्या समाधानका उपायहरु पनि छन् । ति समस्या समाधानका उपायहरु भेटिने उचित शिक्षाले नै हो ।

५. यदि तिमीले कसैलाई मार्छौ भने, तिमीले यो प्रमाणित गरिरहेका हुन्छौ कि, तिमीलाई त्यो व्यक्ति देखि डर थियो ।

६. तिमि सधै अरुको सहयोगमा मात्र भर पर्नु हुदैन ।

७. म गोली हानिएको केटीको रुपमा चिनिन चाहन्न । म त्यसको बिरुद्दमा उठेकी केटीको रुपमा चिनिन चाहन्छु ।

८. एउटा डाक्टरले गोली लागेको बिरामीलाई मात्र बचाउन सक्छ । तर राम्रो राजनीतिज्ञले गोली लाग्नबाट लाँखौ मानिसहरुलाई बचाउन सक्छ ।

९. म मेरो डरभन्दा बलियो छु ।

१०. जीवनको हरेक पल महत्वपूर्ण छ । जुनबेला जे पनि हुनसक्छ । जो व्यक्ति त्यो खतरासंग डराएर आफुलाई बाँधेर राख्दैन, त्यो व्यक्ति नै अगाडी बढ्न सक्छ ।

११. म यो बिश्वास गर्छु कि, बन्दुकमा कुनै शक्ति हुदैन ।

१२. मैले मेरो मृत्युलाई नजिकबाट देखिसकेको छु । तर, मृत्युले मेरो उदेश्यमा सघाउन चाह्यो । मृत्युले मलाइ मार्न चाहन्न ।

१३. मानिसहरु भन्छन् कि, मलालाको आवाज बिक्रि भईरहेको छ, तर म भन्छु, मेरो आवाज संसारभर फैलिरहेको छ । तिमीले पहिला यो बुझ कि, मालाला अर्थात मैले के भन्न खोजिरहेको छु ।

जीवन उपयोगी महत्वपूर्ण भिडियो :

थप महत्वपूर्ण जानकारी

चिसोमा लाग्ने रोगहरुबाट यसरी बच्नुस्

ही दिनयता चिसो बढेको छ । चिसो बढेसँगै विभिन्न खालका विरामीको संख्या बढेको छ । दम, मुटु, रुघा खोकी लगायतका समस्या मानिसहरुमा देखिएका छन् । चिसो मौसममा यस्ता विभिन्न समस्याबाट बच्न चिकित्सकहरुले सुझाव दिएका छन् ।

कस्ता रोग लाग्छ ?

दम

जाडो मौसममा दमका बिरामीको चाप बढ्ने गर्छ । जाडो मौसममा श्वासप्रश्वासका नलीहरू खुम्चने समस्या हुन्छ । यसरी नली खुम्चिएपछि श्वासनली साँघुरो बन्दै जान्छ र श्वासप्रश्वासमा बाधा उत्पन्न हुन थाल्छ । यो रोग खासगरी बुढाबुढीमा बढी देखिने गर्छ । जाडोको समयमा बालबालिकालाई भने अस्ती नामक रोगले ग्रसित बनाउँछ । यो एक किसिमको एलर्जी हो । अस्तीले भने श्वासप्रश्वासमा बाधा उत्पन्न गर्ने काम गर्छ ।

रुघाखोकी

सिजनल भाइरसका कारण जाडो मौसममा रुघाखोकीका बिरामी पनि अत्यधिक बढ्ने गरेको पाइन्छ । किनभने जाडोमा इन्फ्लुएन्जाका कीटाणुहरू सक्रिय हुन्छन् । जसका कारण मानिसमा रुघाखोकी लाग्ने गर्छ । यस्तो संक्रमण एकबाट अर्कोमा सर्ने भएकाले पनि थुप्रै मानिसलाई प्रभाव पर्ने गर्छ ।

छालामा समस्या

जाडो मौसममा छाला पनि जोखिममा हुन्छ । यो समयमा शरीरमा पानीको मात्रा कम भइरहन्छ । त्यसैले, पानी कम पिउने बानीका कारण छालामा समस्या देखिन थाल्छ । जस्तो कि छाला सुक्खा हुने, चिलाउने, ओठ फुट्ने आदि । छालामा हुने समस्याबाट बच्नका लागि प्रशस्त मात्रामा पानी पिउने गर्नुपर्छ ।

निमोनिया

जाडो मौसममा ब्याक्टेरिया सक्रिय हुन्छन् । जसका कारण बच्चा, बुढाबुढी, बालबालिकाहरूमा निमोनिया हुने गर्दछ । चिसोको मुख्य कारण नै चिसो हो । जाडोमा न्यानो कपडा नलगाउँदा र पानीको प्रयोग नगर्दा निमोनिया हुन्छ ।

पिनास

चिसो मौसममा पिनासले धेरैलाई दुःख दिने गर्छ । नाकको छेउमा हावाले भरिएको खाली ठाउँ हुन्छ । चिसोका कारण नाकभित्रको पानी बाहिर निस्कन नसकेर खाली ठाउँमा बस्छ । त्यहाँ पानी भरिन्छ र पिनास हुन्छ । पिनास सामान्य रोगजस्तो देखिए पनि यसले दीर्घकालीन रूपमा ठूलो समस्या सिर्जना गर्छ ।

कसरी बच्ने ?

जाडोका सम्भावित रोगबाट बच्नका लागि प्रशस्त मात्रामा पानी पिउने गर्नुपर्छ । त्यस्तै, झोलिलो पदार्थको सेवन बढाउनुका साथै न्यानो कपडा प्रयोग गर्नुपर्छ । नियमित शारीरिक व्यायाम गर्दा र संक्रमित व्यक्तिबाट टाढै रहने गर्नुपर्छ ।

नोट: माथि उल्लेखित स्वास्थ्य सम्बन्धी जानकारीहरु विभिन्न अनलाइन तथा पत्र-पत्रिकाहरुबाट साभार गरिएको हो । मानिसको शारिरिक अवस्था र समय अनुसार पनि माथि उल्लेखित कुराहरुको उपलब्धी फरक पर्छ । सम्पुर्णरुपमा यहि कुरामा मात्रै भर नपर्नुहोला । माथि उल्लेखित कुराहरु प्रयोग गर्दा तपाईको स्वास्थ्यमा थप खराबी देखिए, कृपया तुरुन्त रोकेर स्वास्थ्यकर्मीहरुसँग सल्लाह लिनुहोस् ।

साथै तपाईलाई यो जानकारी कस्तो लाग्यो ? हाम्रो जानकारीहरु अरुलाई पनि देखाउन कृपया सेयर गर्नुहोला । तपाइको एक सेयरले थाहा नभएकाहरुले ज्ञान पाउछन भने हामीलाई पनि सहयोग मिल्नेछ ।